USD32,82
EURO35,21
GBP41,80
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,26
GR. ALTIN2.450,48

Açığa Satış Nedir ? Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır ?

Açığa satış, yatırımcının elinde olmayan bir varlığı satması anlamına gelir. Yani Hisse senedi üzerinde uygulanan ve yatırımcının elinde olmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ifade eden işlem türüne açığa satış (Short Position) denir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Açığa Satış Nedir?

AAçığa satış, yatırımcının elinde olmayan bir varlığı satması anlamına gelir. Yani Hisse senedi üzerinde uygulanan ve yatırımcının elinde olmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ifade eden işlem türüne açığa satış (Short Position) denir. Yatırımcı, elinde olmayan varlığı satarak, ileride daha da düşüş beklentisiyle bu varlığı geri almayı hedefler. Açığa satış işlemi genellikle borsa İstanbul’da gerçekleşir ve özellikle düşen piyasalarda yatırımcılara kazanç sağlama imkânı tanır. Ancak, açığa satış işlemi yüksek risk içerir ve dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Açığa satış işlemi hem forex piyasalarında hem de borsada yapılan bir işlemdir.

stock exchange 3087396 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır ?

Açığa satış işlemi yapabilmek için öncelikle aracı kurumda yatırım hesabınız olması gerekir. Daha sonra belirli bir teminat yatırdıktan sonra belirlediğiniz hisse senedinde açığa pozisyon açabilirsiniz. Açtığınız pozisyon istediğiniz kara geldiğinde (Zarar durumunda Stop loss önemli) pozisyonu kapatabilirsiniz. Açığa satış işlemleri çok büyük risk içeriz, açığa satış yapmadan önce mutlaka detaylı araştırma yapıp, teknik ve temel bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir