USD32,82
EURO35,21
GBP41,80
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,26
GR. ALTIN2.450,48

Borsada Brüt Takas Nedir ?

Borsa’da kimi zaman alım satımlarda yüksek volatilite olduğunda oynaklık artıyor ve bu sebeple yatırımcılar zarar ediyor. Bu gibi durumlarda hisse senedinin gün içerinde 2 veya daha fazla devre kesmesi durumunda SPK tarafından hisse senedine brüt takas uygulanır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Borsada Brüt Takas Nedir ?

Borsa’da kimi zaman alım satımlarda yüksek volatilite olduğunda oynaklık artıyor ve bu sebeple yatırımcılar zarar ediyor. Bu gibi durumlarda hisse senedinin gün içerinde 2 veya daha fazla devre kesmesi durumunda SPK tarafından hisse senedine brüt takas uygulanır. Borsada gerçekleşen hisse senedi işlemlerinde, alıcı ve satıcıların işlemlerini brüt (toplam) miktarlar üzerinden bildirdikleri, takasın tam birer gün süreyle yapıldığı bir takas sistemidir. Bu sisteme “T+0” (takas günü) olarak da atıfta bulunulur. Yani, hisse senedi işlemlerinde alım ve satım işlemleri aynı gün içinde tamamlanır, takas ve ödeme hemen gerçekleşir. Brüt takasta bugün alınan hisse senedi aynı gün satılamaz, ancak T+1 gün sonra aldığımız malı satabiliriz.

pexels antoni shkraba 5583972 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Brüt takas sistemi, hisse senedi alım-satım işlemlerinde tarafların işlemlerini borsa tarafından birleştirilip toplu halde takas ve ödeme yapılmasına olanak tanır. Bu, piyasa likiditesini artırabilir, işlemlerin hızını artırabilir ve işlem maliyetlerini azaltabilir.

entrepreneur 3597096 1280 e1703229201525 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Günümüzde birçok borsa, “T+2” veya “T+3” gibi takas sürelerine sahip net takas sistemlerini kullanmaktadır. Bu sistemlerde, alıcı ve satıcılar, işlemlerini brüt miktarlar üzerinden bildirirler, ancak takas ve ödeme birkaç gün sonra gerçekleşir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir