USD32,79
EURO35,23
GBP41,78
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,38
GR. ALTIN2.451,12

Borsadaki Tavan ve Taban Nedir ?

Borsa İstanbul’da kullanılan "tavan" ve "taban" terimleri, bir hisse senedinin veya finansal aracın fiyatının belirli bir süre içinde yükselebileceği maksimum seviyeyi (tavan) ve düşebileceği minimum seviyeyi (taban) ifade eder. Bu seviyeler, fiyatın belirli sınırlar içinde kalması için belirlenmiş olan fiyat kısıtlamalarını temsil eder.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Borsadaki Tavan ve Taban Nedir ?

Borsa İstanbul’da kullanılan “tavan” ve “taban” terimleri, bir hisse senedinin veya finansal aracın fiyatının belirli bir süre içinde yükselebileceği maksimum seviyeyi (tavan) ve düşebileceği minimum seviyeyi (taban) ifade eder. Bu seviyeler, fiyatın belirli sınırlar içinde kalması için belirlenmiş olan fiyat kısıtlamalarını temsil eder. Bu sınırlamaların amacı, aşırı oynaklık veya ani fiyat değişimlerini önlemek ve piyasanın düzenli ve kontrol edilebilir bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktır.

business 5477997 1280 e1703310926798 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Borsa İstanbul’da Pandemi öncesi bazı dönemlerde Tavan (+%20), Taban (-%20) olmuştu. Ancak volatilite arttığında veya spekülatif işlemlerin etkilerini sınırlamak amacıyla güncel olarak Tavan (+%10), Taban (-%10)’dur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir