USD32,82
EURO35,19
GBP41,78
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,08
GR. ALTIN2.452,11

Stagflasyon Nedir ? Stagflasyon Sebepleri Nelerdir ?

Stagflasyon son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkede staglasyon adını taşıyan iktisadî bir gelişme gözlenmektedir. Staglasyon üretim kapasitelerinin, işsizliğin ve yetersiz bir iktisadî büyüme ile yüksek bir fiyat artışının birlikte göründüğü iktisadî durumları ifade etmek için kullanılan bir kavramdır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Stagflasyon Nedir ?

Stagflasyon son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkede staglasyon adını taşıyan iktisadî bir gelişme gözlenmektedir. Staglasyon üretim kapasitelerinin, işsizliğin ve yetersiz bir iktisadî büyüme ile yüksek bir fiyat artışının birlikte göründüğü iktisadî durumları ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Stagnasyon (durgunluk) ve enflasyonun aynı zamanda görüldüğü durumu ifade eder. Ekonomide stagflasyon olduğu dönemlerde piyasa durgundur ve fiyatlar yükseliştedir. Stagflasyon zamanlarında durgunluk ve fiyat yükselişini işsizlik oranındaki artış takip eder. Şirketler, çalışan sayısında azalmaya gitmek için işçi çıkarabilir. Bu gibi durumlar ve farklı sebepler, işsizlik sorununu ortaya çıkarır. İşsizliğin artması, üretim kapasitesini azaltır. Üretim kapasitesi daraldığı için ihracat azalır ve ithalat artar.

lira 7982667 1920 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Stagflasyon Sebepleri Nelerdir ?

Dünyadeki Finansal krizler

Tüketim oranının ve fiyatların hızla artması

Para arzının üretimden daha fazla olması

Yanlış maliye ve para politikaları

Döviz kurunda istikrarsızlık ve hızlı yükselişler

background 16735 1920 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir