USD32,82
EURO35,19
GBP41,78
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,08
GR. ALTIN2.452,11

Devre Kesici Nedir ? Borsada devre kesmek iyi midir ?

Devre kesici, hisse senedinin ani fiyat değişimlerini kontrol etmek ve piyasa düzenini korumak amacıyla uygulanan bir acil durum mekanizmasıdır. Bu mekanizma, aşırı dalgalanmaların veya ani düşüşlerin önüne geçmek ve panik satışları engellemek için kullanılır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Devre Kesici Nedir ?

Devre kesici, hisse senedinin ani fiyat değişimlerini kontrol etmek ve piyasa düzenini korumak amacıyla uygulanan bir acil durum mekanizmasıdır. Bu mekanizma, aşırı dalgalanmaların veya ani düşüşlerin önüne geçmek ve panik satışları engellemek için kullanılır. Devre kesiciler, piyasadaki aşırı oynaklık durumlarında geçici olarak ticaretin durmasını veya sınırlanmasını sağlar. BIST100 ’de %5 düşüşlerde senet devre keser. Örnek verecek olursak senet %+3 kazanç ile güne başladı, gün içerisinde senedin %-2 kayıp yaşaması durumunda (%+3+(-2)= %5 fark oluşacağı için hisse senedi devre keser. Devre süresi 30dakikadır.

symbol 2088735 1920 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Devre kesiciler, piyasadaki aşırı oynaklık nedeniyle ortaya çıkabilecek ani fiyat hareketlerini kontrol etmeye çalışırken, aynı zamanda yatırımcıları panik satışlardan korumayı amaçlar. Bu tür bir mekanizma, düzenli ve sağlıklı bir ticaret ortamının sürdürülmesine yardımcı olabilir.

stock 1863880 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Borsada devre kesmek iyi midir?

Devre kesicilerin iyi veya kötü olduğu, genellikle kullanıldığı koşullara ve uygulama biçimine bağlıdır. Öncelikle, devre kesicilerin aşırı oynaklık veya panik satışları engelleyerek piyasa düzenini koruma amacına hizmet ettiği düşünülmektedir. Ancak, bazı eleştirmenler, devre kesicilerin zaman zaman ticaretin durmasına ve likidite eksikliğine neden olabileceğini ve bu durumun da sorunlara yol açabileceğini savunmuşlardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir