USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84

Teminat Çağrısı (Margin Call) Nedir ?

Teminat çağrısı, bir yatırımcının bir finansal aracın değeri düştüğünde veya bir marj hesabındaki borçlanma oranının belirli bir seviyenin altına düştüğünde, ek teminat eklemesi için yapılan bir çağrıdır. Marj, yatırımcının kendi sermayesinin üzerine borç alarak daha büyük pozisyonlar açmasına olanak tanıyan bir finansal kaldıraç aracıdır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Teminat Çağrısı (Margin Call) Nedir ?

TTeminat çağrısı, bir yatırımcının bir finansal aracın değeri düştüğünde veya bir marj hesabındaki borçlanma oranının belirli bir seviyenin altına düştüğünde, ek teminat eklemesi için yapılan bir çağrıdır. Marj, yatırımcının kendi sermayesinin üzerine borç alarak daha büyük pozisyonlar açmasına olanak tanıyan bir finansal kaldıraç aracıdır. VİOP piyasasında olan margin call çok tehlikelidir. Ters pozisyonda kalındığında ortaya çıkar.

blur 1853262 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Teminat çağrısı genellikle şu durumda gerçekleşir:

Yatırımcı, marj hesabı kullanarak bir finansal varlık alır veya satar. Varlık değerinde bir düşüş meydana gelir veya borçlanma oranı belirli bir seviyenin altına düşer. Broker veya aracı firma, yatırımcıyı teminat seviyelerini düzeltme veya artırma konusunda uyarır. Eğer yatırımcı teminat çağrısına uygun şekilde yanıt veremezse, broker veya aracı firma pozisyonları otomatik olarak kapatma hakkına sahip olabilir. Bu, potansiyel olarak büyük zararları önlemek ve müşterinin hesabının negatif bakiyeye düşmesini engellemek amacıyla yapılır. Teminat çağrıları, yatırımcının risk yönetimini etkin bir şekilde yapmasına ve hesap bakiyesini kontrol etmesine yardımcı olmak için önemli bir araçtır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir