USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84

VİOP Nedir ? VİOP’ta Nasıl işlem Yapılır ?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın kısaltmasıdır. VİOP, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satılabildiği bir finansal piyasadır. Vadeli işlem sözleşmeleri, gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyattan bir varlığı alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
VİOP Nedir ?

VVadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltmasıdır. VİOP, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satılabildiği bir finansal piyasadır. Vadeli işlem sözleşmeleri, gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyattan bir varlığı alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.

entrepreneur 3597096 1280 e1703229201525 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

 

Opsiyon sözleşmeleri ise alıcısına, belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar belirli bir fiyattan bir varlığı alma veya satma hakkı tanıyan sözleşmelerdir. VİOP kaldıraçlı işlemdir, az bir parayla büyük pozisyonlar açılıyor. VİOP sayesinde çift yönlü (short / long) pozisyonları açılabilir. VİOP tehlikeli işlemdir, az parayla büyük pozisyon açıldığından dolayı kayıp riski oldukça yüksek olur.

pexels alesia kozik 6771900 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

VİOP’ta Nasıl işlem Yapılır ?

VİOP’ta işlem yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Aracı Kurum Seçimi: İlk adım, VİOP’ta işlem yapabilmek için bir aracı kurum seçmektir.

Hesap Açma: Seçtiğiniz aracı kurumla iletişime geçerek VİOP hesabı açmanız gerekmektedir.

Teminat Yatırma: Hesabınıza teminat yatırmanız gerekecektir.

stock exchange 4785080 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Varlık Seçimi ve İşlem Yapma: İşlem yapmak istediğiniz vadeli işlem veya opsiyon sözleşmesini seçerek alım veya satım emri verebilirsiniz.

Risk Yönetimi: VİOP’ta işlem yaparken risk yönetimine önem vermek önemlidir. Stop-loss emirleri kullanarak olası zararları sınırlayabilir ve kazançları koruyabilirsiniz.

Reklam Alanı

VİOP, finansal piyasalarda çeşitlilik yaratmak, riskten korunmak veya spekülasyon yapmak isteyen yatırımcılar için bir alternatif sunar. Ancak, türev piyasalarda işlem yapmadan önce, piyasanın işleyişini, riskleri ve stratejileri anlamak önemlidir. VİOP’da long ve short pozisyonları vardır. Piyasanın düşeceğini hissettiğinizde short pozisyonu açarak, piyasa düşüşlerinde para kazabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi VİOP pozisyonlarında stoploss önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir