USD32,82
EURO35,21
GBP41,80
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,26
GR. ALTIN2.450,48

Borsada T+1 T+2 Nedir ?

T harfi zamanı gösterir. Borsada T+1" ve "T+2" ifadeleri, borsada gerçekleşen işlemlerin takas süreçlerini ifade eder. Bu terimler, işlem tarihini ve takasın gerçekleştiği tarihi belirtir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Borsada T+1 T+2 Nedir ?

T harfi zamanı gösterir. Borsada T+1″ ve “T+2” ifadeleri, borsada gerçekleşen işlemlerin takas süreçlerini ifade eder. Bu terimler, işlem tarihini ve takasın gerçekleştiği tarihi belirtir.

clock 2696234 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

T+1 (İşlem Günü + 1): Bir hisse senedi veya başka bir finansal araç T günü alınıyorsa, takas işlemi T+1 günü gerçekleşir. Bu süre zarfında, alıcı ve satıcı arasındaki finansal yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve hisse senetlerinin transferi gerçekleşir. T+1 demek paranın 1g ün sonra çekilebilir ve nakit olarak kullanılabilir anlamına gelmektedir.

stopwatch 60204 1280 1 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

T+2 (İşlem Günü + 2): Hisse senedi işlemin gerçekleştiği günü takiben iki iş günü sonra alıcı ve satıcı arasındaki finansal yükümlülüklerin ve hisse senedi transferinin tamamlanması beklenir. T+2 demek paranın 1g ün sonra çekilebilir ve nakit olarak kullanılabilir anlamına gelmektedir.

Borsa’da T+2 sistemine geçiş, birçok finansal piyasada standart hale gelmiştir, ancak bazı piyasalarda bu süre T+1 veya farklı olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir