USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84

Faktoring Nedir ?

Firmaların yurtiçi ve yurtdışı, mal veya hizmet satışından doğmuş veya doğacak alacakları temlik alarak satıcı firmaya garanti, tahsilat / alacak yönetimi ve finansman(ön ödeme) hizmetlerinin tek tek ya da bir arada sunulduğu finansal bir üründü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Faktoring Nedir ?

Firmaların yurtiçi ve yurtdışı, mal veya hizmet satışından doğmuş veya doğacak alacakları temlik alarak satıcı firmaya garanti, tahsilat / alacak yönetimi ve finansman(ön ödeme) hizmetlerinin tek tek ya da bir arada sunulduğu finansal bir üründür.

office 1574717 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

  1. Tahsilat

Mal ve hizmet satışlarından doğmuş ve/veya doğacak alacakların faktoring şirketine temlik edilmesi ile faktoring işlemi başlar. Alacakları temlik alan faktoring şirketi bu alacakların yönetimine ilişkin; tahsilatı üstlenir, alacak kayıtlarını tutar, alacakların tahsili için gerektiğinde ihbar, ihtar gibi işlemleri yerine getirir. Böylece faktoring şirketi alacak yönetimini de üstlenmiş olur.

geometry 1023846 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

  1. Garanti

Faktoring şirketi, alıcı firmaların ödeyememe riskini üstlenerek satıcı firmanın vadeli satışlarından doğan alacaklarını garanti altına alır. Böylelikle faktoring şirketi garanti hizmeti ile, işletmenin alacak riskini sıfırlar. Bu hizmet ancak gayrikabili rücu işlemlerde uygulanabilir.

money 256312 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

  1. Finansman

Finansman: Vadesinden önce limit dahilindeki alacakların belli bir ön ödeme oranı üzerinden satıcı firmaya faktoring şirketi tarafından ödenmesidir. Faktoring bu alacağın belirli bir yüzdesini satıcının talebi doğrultusunda vadelerinden önce nakit olarak ödeyebilir .Finansman hizmeti ile alacakların nakde dönüşümü hızlanır ve işletmenin ihtiyacı olan likidite herhangi bir dış kaynağa gerek kalmadan, mevcut alacakların iskontosu yolu ile elde edilmiş olur.

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir