USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84

CDS Nedir ? Türkiye’nin Kredi Notu Nedir ?

"Credit Default Swap" ifadesinin kısaltması olan CDS, Türkçede "Kredi Temerrüt Takası" olarak adlandırılır. Kredi riskini yönetmek için kullanılan finansal bir araçtır. İki taraf (kredi veren – kredi alan) arasında yapılan bir anlaşmadır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
CDS Nedir ? Türkiye’nin Kredi Notu Nedir ?

“Credit Default Swap” ifadesinin kısaltması olan CDS, Türkçede “Kredi Temerrüt Takası” olarak adlandırılır. Kredi riskini yönetmek için kullanılan finansal bir araçtır. İki taraf (kredi veren – kredi alan) arasında yapılan bir anlaşmadır. Anlaşmadaki koruyucu taraf, borçlanma araçlarının olası bir temerrüde uğraması durumunda alıcıya bir miktar ödeme yapmayı taahhüt eder. Ancak belirli bir süre boyunca alıcı taraf da koruyucunun temerrüt riskini üstlenmesi için prim öder. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi en son 2022 yılında 885 puanı görerek 2003’ten bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı.

pexels karolina grabowska 5900074 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Bir ülkenin CDS priminin yüksek olması, o ülkenin iflas ve finansal kriz riskinin dikkate alınması gereken bir seviyede olduğunu gösterir.

CDS hesaplanırken, kredi kuruluşları tarafından ülkenin borcunun gayri safi hasılası, ülke genelindeki bütçe açığı ve piyasa güvenilirliğine göre hesaplanır. Yine aynı şekilde CDS hesabında her 100 puan %1 faize tekabül eder. Bir ülkenin CDS puanı ne kadar düşük olursa kredi faizi o kadar düşük olur.

entrepreneur 1340649 1280 1 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

CDS priminin yüksek olması durumunda, o ülkeye gelen yatırımlar azalır ve yatırım maliyeti yüksek olur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir