USD32,79
EURO35,23
GBP41,78
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,38
GR. ALTIN2.451,12

Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir ? F/K Nasıl Hesaplanır?

BIST100 de hisse senedi alırken en önemli kriterlerinden birisi fiyat kazanç oranıdır. Fiyat/Kazanç (F/K) oranı, bir hisse senedinin mevcut piyasa fiyatının, hisse başına düşen karına oranını gösteren bir finansal orandır. Bu oran, bir şirketin hisse senedi fiyatının, o şirketin net karına ne kadar değer biçildiğini gösterir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir ?

BIST100 de hisse senedi alırken en önemli kriterlerinden birisi fiyat kazanç oranıdır. Fiyat/Kazanç (F/K) oranı, bir hisse senedinin mevcut piyasa fiyatının, hisse başına düşen karına oranını gösteren bir finansal orandır. Bu oran, bir şirketin hisse senedi fiyatının, o şirketin net karına ne kadar değer biçildiğini gösterir. Yatırımcılar, F/K oranını kullanarak bir hisse senedinin değerinin yüksek veya düşük olup olmadığını değerlendirebilirler.

tax 468440 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

F/K  Nasıl Hesaplanır?

F / K Oranı = Piyasa Fiyatı / Hisse Başı Kar  formülüne göre hesaplanır.

Piyasa Fiyatı: Hisse senedinin güncel piyasa değeri.

Hisse Başı Kar : Hisse başına düşen kar. Genellikle şirketin son dört çeyrekteki toplam net karının, hisse senedi sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

pexels nataliya vaitkevich 7172827 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Bir hisse senedinde F / K oranının düşük olması hissenin ucuz olduğuna, büyük olması ise hissenin pahalı olduğunu gösterir, ancak sadece bu bilgiler ile bir hisse senedini almak için yeterli veri değildir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir