USD32,79
EURO35,23
GBP41,78
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,38
GR. ALTIN2.451,12

Bono Nedir ? Tahvil Nedir?

Bono, devletin veya özel şirketlerin finansman sağlamak için yatırımcılardan aldığı borca karşılık olarak arz ettikleri değerli borç senetleridir. Taraflardan birisi alış, diğeri satış tarafındadır. Yatırımcıdan toplanan para, belli bir süre sonra faizi ile birlikte devlet veya ilgili şirket tarafından ödenir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı
Bono Nedir ? Tahvil Nedir?

BBono, devletin veya özel şirketlerin finansman sağlamak için yatırımcılardan aldığı borca karşılık olarak arz ettikleri değerli borç senetleridir. Taraflardan birisi alış, diğeri satış tarafındadır. Yatırımcıdan toplanan para, belli bir süre sonra faizi ile birlikte devlet veya ilgili şirket tarafından ödenir. Bu süre içinde kamuya veya özel sektöre likidite sağlanmış olurken, boşta duran nakdi kaynaklar da değer kazanmış olur. Bonoların vadesi 2 aydan az, 12 aydan fazla olamaz. Sözleşmede belirtilen vade sona erdiğinde, bonolar, paranın özel şirkette veya devlet kurumunda kaldığı süre için hesaplanan faiz kazancı da üzerine eklenerek, yatırımcıya geri ödenir.

wallet 2292428 1280 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Hazine Bonosu / Devlet Bonosu Nedir

Devletin, kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çıkarttığı borç senedidir. Bu tip senetler Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından Türk Lirası ya da döviz olarak çıkartılabilir ve faizlerinin ödenmesi garanti olduğundan dolayı en güvenli bono türleridir. Hazine Bonosu vade süresi 2 – 12 ay arasındadır. Devlet güvencesinde olduğu için riski düşüktür.

pexels pixabay 128867 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Finansman Bonoları

Anonim statüsünde olan şirketler, ortaklık statüsüne sahip olan büyük şirketler ve bankalar tarafından ihraç edilir. Finansman bonolarının temel amacı, işletmelerin kısa vadeli borç ihtiyaçlarını karşılamaktır. Finansman bonolarında geri ödeme süresi en fazla 9 ay olarak belirlenmiştir. Finansman Bonoları ile işletmelerin kısa vadeli fon ihtiyaçları karşılanır.

Banka Bonoları

Banka bonoları, kalkınma ve yatırım bankaları tarafından borçlu sıfatı ile çıkarılır. Bankalar tarafından düzenlenen ve sunulan bonolara banka bonosu denir. Banka bonolarının vadeleri, eğer halka arz edileceklerse 60 – 360, tahsilli satılacaklar ise de 15 – 360 gün arasındadır. Banka bonoları, hazine bonosuna kıyasla daha yüksek getiri imkânı sunar.

lira 7982667 1920 - Net Borsa - Ekonomi ve Borsa Haberleri

Altın, Gümüş, Platin Bonoları

Kıymetli maden cinsinden ihraç edilen bonolardır. Bu borç senetleri, kıymetli madenler için aracılık yapan kurumlar ya da Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’na üye olan bankalar tarafından çıkartılır. Kıymetli maden cinsinden çıkarılan altın, gümüş ve platin bonoları, iskontolu ya da iskontosuz olarak satılabilir.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir